PRACOVNI VERZE
PRO PŘESMĚROVÁNÍ NA ESHOP KLIKNĚTE ZDE
Osobní ochranné pracovní pomůcky OOPP - TRAIVA

OOPP - Osobní ochranné pracovní pomůcky

Podle evropské směrnice 89/686/CEE se jedná o všechny prostředky určené k používání pracovníky k jejich ochraně před jedním nebo více riziky, která mohou ohrozit jejich zdraví nebo bezpečnost, a o doplňkové prostředky nebo příslušenství určené ke stejnému účelu. Při špatném výběru OOPP mohou tyto prostředky zaměstnancům ztěžovat výkon práce nebo dokonce je nechránit proti rizikům vyplývajícím z této práce. Nejhorší možný případ nastane v okamžiku, kdy použitý OOPP nejenže nechrání proti riziku, ale přímo ohrožuje zdraví zaměstnance.

Technické požadavky na osobní ochranné prostředky stanoví nařízení vlády č. 21/2003 Sb. Při vlastním výběru OOPP je třeba vycházet z návodů k jejich použití, popř. dalších dokumentů specifikujících jejich ochrannou vlastnost před působícími riziky, jako jsou například technické listy, certifikáty apod. Specifikace ochranných vlastností je pak nutno ověřovat i v příslušných technických normách pro jednotlivé druhy OOPP.
  • Ochranné brýle - slouží jako bezpečnostní prostředek na ochranu očí. Skládají se ze zorníku, který je zasazený v brýlové obrubě se stranicemi. Ochranné brýle mohou být opatřeny také postranními kryty. Zorníky jsou buď čiré nebo mohou mít filtrační vlastnosti. Jsou vyrobeny z minerálů (skla), organických materiálů (plast), případně mohou být spojené z více vrstev. Brýle mohou být také uzavřené, zakrývají tedy celou oblast očí a těsně přiléhají k obličeji. Často bývají vybaveny také ventilačním systémem.
  • K nejoblíbenějším a nejvíce prodávaným ochranným pracovním rukavicím patří rukavice povrstvené CERRO. Pletené bezešvé rukavice s pružným nápletem mají dlaně a prsty povrstvené hladkým nitrilem. Jsou vhodné pro práce ve vlhkém nebo lehce zaolejovaném prostředí.Akční zboží

Rukavice povrstvené ABRAK

Doporučené použití: automobilový průmysl, logistika, skladování, stavebnictví, vlhké a lehce zaolejované ...
od 17.96 Kč

Ochranné brýle CXS Lynx

Vhodné pro činnosti pod umělým osvětlením, v šeru, pro řidiče a za snížené viditelnosti například v ...
od 46.27 Kč

Rukavice protipořezové CITA

Doporučené použití: logistika, skladování, manipulace s tabulovým sklem a předměty s ostrými hranami, ...
od 101.20 Kč

Respirátor FFP2 GPublic

Filtrační 4 vrstvá polomaska s tvarovatelnou těsnící páskou kopírující tvar nosu a elastickou gumičkou k ...
od 31.93 Kč
Pro osobní ochranné prostředky se používá zkratka "OPP" – jedná se o širší pojem, než je OOPP, prostředky nejsou určeny jen pro výkon pracovní činnosti, ale například i pro sport nebo volný čas. Jsou to ochranné prostředky, které musí chránit před riziky, nesmí ohrožovat zdraví, nesmí bránit při výkonu práce a musí splňovat požadavky stanové zvláštním právním předpisem a dále také musí splňovat několik podmínek. Po dobu používání musí být účinné proti vyskytujícím rizikům a jejich používání nesmí představovat riziko. Ochranné pomůcky musí odpovídat vystaveným podmínkám a být přizpůsobeny fyzickým předpokladům a zároveň také respektovat ergonomické požadavky a zdravotní stav uživatele.

Mezi tyto OPP patří například obličejový štít, přilba, svářečské a ochranné brýle, rukavice, respirátory, ochranná výstroj, ochranný oděv, lezecké postroje, suspenzor a kondom.